49,00 kr

Tango Knopp - Matt svart

SKU
14-1052-210-K30
49,00 kr
I lager
Tillgänglighet : Lagervara - packas och skickas normalt inom 1 arbetsdag + se leveransalternativ

Levereringsmetoder

Envelope
Postnord:
1-3 arbetsdagar
Truck
DHL Service Point :
1-3 arbetsdagar

Tango-knoppen i mattsvart har en modern och distinkt design som ger karaktär åt både kök och möbler. Knoppen kombinerar rena linjer med mjuka rundade former, vilket skapar ett balanserat utseende som fungerar bra i både moderna och klassiska interiörer.

Den rundade formen ger ett bekvämt grepp, medan den mattsvarta ytan skapar en slät och elegant finish. Den matta beläggningen ger också knoppen ett mjukare utseende jämfört med polerade ytor och bidrar till att minska synliga fingeravtryck under daglig användning.

Knoppen är tillverkat av zinklegering, vilket gör det till en solid och hållbar produkt att använda på skåp, lådor och garderober.

Tango är ett snyggt val för dig som vill ge dina möbler en mörkare detalj och ett modernare uttryck. Den fungerar också bra tillsammans med andra mattsvarta handtag och inredningsdetaljer.

Visa mer
Produktinformation
Material:
Zink-Alloy anchor_icon
Färg:
Designers:
Steffensen & Würtz anchor_icon
Finish:
Matt anchor_icon
Varumärke:
Montering:
M4 skruv (inkl.) anchor_icon
Utförande:
Mått
Djup (A): 23 mm
Ø (C): 30 mm
anchor_icon

Furnipart

Varumärke


 

Grundad 1977 av Lars Ole Hansen började Furnipart sin verksamhet från hans hem med bara en anställd.

Nu, över 40 år senare, står det som ett av Nordeuropas ledande varumärken inom sin sektor. Kvalitet, design och funktionalitet präglar varje produkt från Furnipart.

Montera handtag och knoppar är superenkelt

Monterings-anvisning


 
Montera handtag och knoppar är enkelt och kräver inga avancerade verktyg. Följ instruktionerna nedan så blir monteringen bra.
1
Förbered och borra hål
Markera hålen på skåpet eller lådfronten med en tunn, fin blyertspenna. Borra med 4,5 eller 5 mm stort borr från framsidan av luckan eller lådan. Eventuell splitter från utgångshålet hamnar på baksidan av luckan och inte på framsidan.
2
Skruva fast handtagen / knopparna
Montera handtag ever knopparna med de medföljande M4-skruvarna. Använd en skruv mejsel och en skruvdragare. För hårt tryck när du skruvar fast beslagen kan antingen skada handtagen eller luckan.
3
Inspiration
Tips, om du har många luckor att montera handtag eller knoppar på kan det vara värt att göra en enkel borrmall. Ta några spillbitar trä samt någon bit träskiva och gör en mall för att snabbare borra hålen för dina handtag eller knoppar.
Bästsäljare
Allabeslag Sverige AB © 2025